Bu yazıyı okuduktan sonra çay içeceksiniz

Çay neden sağlıklı bir içecek

Çay insanın zihnini aydınlatarak dikkatini toplamasına yardım ettiği için bilim adamları çay içen insanların yaratıcı olduğunu söylerler.

Yeni bilimsel araştırmalara göre, çayın içerdiği tanin ve kafein maddeleri insanların sinir sistemini uyanık tutması ile beraber, onların dikkatini de artırır. Araştırmacıların iddiasına göre, çay içtikten hemen ardından, zihinsel yeteneğine etki etmek gücüne sahiptir.

Çin’in Pekin Üniversitesi’nden bir grup psikolog yapılan araştırmaları analiz ederek açıklamada bulundular. Onlar orta yaşları 23 olan 50 öğrencinin katılımı ile ilginç deney yaptılar. Onlara kavrama ve yaratıcılığa dair test soruları vermeden önce bu öğrencilerin bir yarısına çay, diğer yarısına ise normal su içirttiler.

Testin birinci aşamasında öğrencilere küplerden “çekici ve yaratıcı” yapı kurmak istendi. İkinci aşamada ise onlardan fantastik erişte restoranına isim koymak istendi.

Sonuçlar ise araştırmada-deneyde yer almayan nötr öğrenciler tarafından derecelendirildi. Ortalama testten önce çay içen öğrencilerin yaratıcılıklarını gücü sıralaması 6,54 puan, su içenlerin ise 6,03 puan olarak kaydedildi.

Restorana isim koymak görev göre ise çay içenler 4,11, su içenler ise 3,78 puan topladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*