İçimizde yaşayan canlılar (Parazitler-Kurtlar)

Vücudumuzda parazitlerin oluşma sebebi nedir?

Gün boyunca oluşan mide bulantısına, halsizliğe çoğumuz önem vermiyoruz. Öyle sanıyoruz ki, bu da yağlı yemekten, ya da soğuk algınlığındandır. Limon ve nane katılmış sıcak çay içip, her şeyin kısa sürede geçeceğini bekliyoruz.

Hiç aklımıza da gelmiyor ki, bu, vücudumuzda yaşayan parazitlerin işlediği komplikasyonlar olduğunu. Parazitler sadece bağırsakta değil, organizmanın istenilen noktasında, hatta kanda ve gözde de olur. Maalesef insanlar parazitlerin neden olduğu hastalıklara çok da önem vermiyorlar. Çünkü onun neden olabileceği zararlardan habersizdirler. İnsanlar sadece bağırsakta bulunan kurtları tanır. Ama hayal bile etmezler ki, insan vücudunda 2000’den fazla parazit yaşıyor. Parazitler organizmada kurt biçiminde olur. Kurt hastalıkları bulaşıcı hastalıkları grubuna dâhildir. Eskiden bulaşma gereken temizliğe önem verilmediğinden oluşsa da, şimdi sebepler değişti.

Eski devirlerde kurt hastalığına sadece 6-12 yaş arasındaki çocuklarda rastlansa da, modern dönemde hastalık daha çok ilerlemiş yaşlarda rastlanmaktadır. Şimdi hastalığa sadece çocuklarda değil, gençlerde, 40-50 yaşında olan insanlarda da rastlamak mümkündür.

Vücutta parazitlerin varlığı ilk kez 1681 yılında bulundu. Tedavisi ve sebepleri öğrenilmeyen hastalıktan ölen hasta sayısı gün geçtikçe artmıştır. 1859 yılında bunun bir hastalık olduğu öğrenilmiş ve tedavisi bulunmuştu.

Eğer sizde de baş dönmesi, uykusuzluk, iştahsızlık, diş tahrişi, uyurken ağızdan su gelme, eklemlerde ve karında ağrılar varsa demek ki, vücudunuzda parazitler yaşıyor.

Vücudumuzda parazitlerin oluşma sebebi nedir?

Bugün hastalığın ortaya çıkmasına neden olan faktörler arasında suşi birinci sıradadır. Suşi yiyen insanların vücudunda kurdun-parazitin tüm türlerine rastlamak mümkündür.

Kimler risk altındadır?

  • Füme et ürünleri yiyenler
  • Döner, cipsi ve başka hazır gıda sevenler
  • Yıkanmamış meyve yiyenler
  • Kapalı iş ortamında çalışanlar, temiz havada az gezenler
  • Diyet yapanlar

Hastalık tedavisiz kalırsa, korkunç zararlarla karşılaşacağınızı bilmelisin. Kurt hastalığı alerjinin ana kaynağı olarak kabul edilir. İşte bu nedenle de doktora alerji ile ilgili başvuranların kurt muayenesine de yaptırmalıdır. Ama parazitlerin işlediği komplikasyonlar sadece alerji ile bitmiyor. Bu parazitler vücuda düşen tüm yararlı besinleri emer. Sonuçta, hastada anemi, bağışıklık zayıflığı, mide-bağırsak hastalıkları, sinir sistemi bozukluğu, hatta deri kanseri de oluşur.

Dikkat! Dikkat!

  • Eğer evde çocukta veya ailenin diğer üyesinde kurt tespit dilmişse, demek ki tüm aile risk altındadır. Bu nedenle evde yaşayan herkes muayeneden geçmeli, parazitlere karşı ilaçlar kullanmalıdır.
  • Tehlikelisi de odur ki, parazitler bazen kendi varlıklarını hissettirmeden yıllarca vücutta kalmaya kadirdiler.
  • Hatta kirpiklerimizde de kurtlar yaşıyor.
  • Yüz derisinde bulunan solucanlar kullandığımız kozmetik ürünleri vasıtasıyla ile beslenirler.

Caydırıcı önlem:

Gün içerisinde çok havuç, ceviz, çilek tüketin ve nar suyu ve sarı kantaron çayı iç. Giysileri yüksek sıcaklıklarda yıkayın ve kızgın ütü ile ütüleyin. En önemlisi ise kaynatılmamış su içme. Hatta klor da suyun içindeki kurtları yok edemiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*