Portakalın 6 faydası

Şifalı Meyve Portakalın Faydaları!

Hepimiz biliyoruz ki, portakal C vitamini deposudur. Bu meyve insanı zinde yapar ve vücuda çok kalori dâhil etmez. Portakal sonbahar meyvelerinden biridir ki, çok lezzetli ve yararlıdır. Soğuk günlerde vücudumuzun C vitaminine daha çok ihtiyacı vardır. Portakalın 6 faydasına göz atalım.

Portakalın 6 faydası

1- Nezlenin ilacıdır. Çünkü portakaldaki C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi askerlere benziyor ki, insan vücudunu korur. İnsanı soğuk almadan ve virüslerden korur. Bu vitamin vücutta bulunan iltihaplara etkiler ve onun iyileşmesine ortam yaratır. Bir portakal insanın gün boyunca C vitaminine olan ihtiyacının yarısını öder.

2- Kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür. Portakalın içerdiği lifler kandaki kolesterole olumlu etki eder. Portakal suyu kanda bulunan yağı aşağı düşürür. Bu nedenle gün boyunca 3 bardak taze çekilmiş portakal suyu içmek tavsiye edilir.

3- Kiloyu normalde tutar. Portakalda, su, kalsiyum ve biraz kalori vardır. Eğer kilonuzu düşürmek istiyorsanız, o zaman muz veya üzüm yerine portakal yiyin ki, onun kalorisi azdır. Portakal demirin etkili olmasına yardım eder.

4- Portakal kanser hastalığını uzaklaştırır. Araştırmalar gösteriyor ki, portakalın içerdiği antioksidanlar kanserin birçok türlerine yakalanma riskini azaltır, özellikle: ağız, mide, bağırsak kanserinin. Portakal, C vitamini birçok hastalıkların önlediği gibi, kanserin de önüne de geçer. Eğer portakal suyunun içeriğini daha da güçlendirmek istiyorsanız, onunla beraber yeşil çay da için. Her ikisinin içerdiği antioksidanlar kanser için bariyer yaratır.

5- Portakal kalbinize çok faydalıdır. Kalbiniz hastalık yeri değildir, aşk ve sevgi yeridir. Portakalda olan antioksidanlar kalp hastalıklarını da önler.

6- Cilt bakımı yapar. Portakalda olan antioksidanlar hücrelerin yaşlanmasını önler ve hücre sistemini güçlendirir. Bu nedenle, her gün portakal yemeniz veya portakal suyunu içmeniz önerilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*